Социалните канали за Event management агенции и приложението им спрямо българския пазар
- Denitsa
- 21.11.2018 г.
- време за четене: 6 мин.
Актуализирано: 10.01.2019 г.
Преди да коментирам защо е силно препоръчително използването на социалните канали, ако имаш агенция, която се занимава с организирането на събития, ще обърна внимание на употребата на социалните канали от лична гледна точка.

За първи път чух за съществуването на Фейсбук от моя учителка по-английски език. Тя ни каза: “Хора направете си, супер готино е, можеш да си споделяш снимки с приятелите ти”. За тогавашната ми крехка възраст реакцията ми беше: “Каква е тази глупост. Никакъв шанс”. Естествено в един момент приятелите ми започнаха да говорят за профилите си във Фейсбук и какво се случва там и за да не остана по-назад и аз си направих свой. Може би 10 години по-късно Фейсбук е неизменна част от ежедневието ми, както и на повечето хора около мен. Най-вероятно и на всички твои клиенти или потенциални такива. А понеже сме същества с много комуникационни нужди, най-вероятно тези хора използват по минимум още една социална платформа в ежедневието си като Instagram, Twitter, Snapchat, LinkedIn, Pinterest и така нататък.
Социалните мрежи могат да бъдат разглеждани от две перспективи. Първата е как аз се представям там, тоест как репрезентирам себе си в онлайн пространството. Другата е, по какъв начин се случват интеракциите (ако се случват въобще) между мен и другите хора. В първия случай аз имам контрола върху това какво съдържание ще споделям, както и да предполагам, какво ще помислят останалите за мен. Вследствие на това си изглаждам онлайн - персонаж, който може да репрезентира това, което съм, това, което искам да бъда или това, което останалите искам да си мислят, че съм. От тази изходна позиция преминаваме втория случай, а именно към интеракциите с околните. Получавайки коментари/харесвания или комуникирайки чрез визуално съдържание, аз получавам обратна връзка какво хората мислят за мен и мога да оценя, дали се справям добре със задачата да изграда онлайн - персонажа си и дали действията, които предприемат биват разбирани по начина, по който аз искам.
Нека да опитаме да пренесем всички тези изводи на ниво развиване на бизнес и бизнес-насочени интеракции в онлайн пространството. Като за начало социалните мрежи ни дават възможност да сверим часовниците си за това, какво е мнението на хората за нас. Това се дължи на факта, че социалните мрежи предлагат на потребителите си сравнително високо ниво на анонимност, което от своя страна предразполага за по-честни мнения. Второ, имаме контрол върху това как ще изградим нашия профил, какво съдържание ще споделяме с нашата публика и да наблюдаваме как то се отразява на тях, но също и на нашия бизнес. Трето имаме възможността да рекламираме, достигайки повече хора, отколкото при по-традиционните видове реклама. И най-вече имаме безобразно огромно поле за изява на креативност, не само в рамките на една платформа, но във всички.
А защо е важно това за Event management агенциите в България?
Защото повечето от тях не поддържат активно своите профили в социалните мрежи, дори и да имат такива. Респективно едно добро поддържане на един/два/три социални канала би довело до достигането на повече хора спрямо конкуренцията.
Защото някои от служителите в агенцията Х така или иначе седят много в мрежата, поне да е за нещо полезно. Тук ще посоча, че според проучване на Mastercard - Impact of Innovation study за 2016 българинът е седял средно по около 5 часа на телефона си на ден. В Западна Европа са измерили средно около 3,3 ч. за ден. Разбира се тук играят роля фактори като възраст, заетост, ежедневие и т.н. Въпреки това средно 5 часа са доста време. Време и внимание, които чакат да бъдат ангажирани с нещо интересно. А от гледна точка на служителят, който средно може да прекарва толкова време онлайн, това време, известирано в правилните активности, може да доведе до добра възвращаемост. Ситуацията е win-win.
Защото в тази сфера има много креативност, просто някой трябва да я изкара наяве. Представи си, че си потребител и че виждаш снимки от страхотно фирмено коледно парти, с невероятна украса, подаръци и т.н. Направо ти се приисква да си бил там. Сега си представи, че си от агенцията, която го е организирала. Ако няма как да покажеш колко готино нещо си сътворил, няма да има кой да го забележи и да му се възхити, което пък означава, че оставаш анонимен за човек, който следващата година може да предложи на шефа си: “Дай да видим, дали агенция Х ще организира нашето фирмено парти”. Звучи супер, нали така? Тук имам и личен пример: Агенция, в която работих известно време имаше страхотни снимки в архив от различни мероприятия. Въпреки това Фейсбук профилът им е доста неактивен, а определено могат да използват тези ресурси, с които така или иначе разполагат. Да, създаването на съдържание за социалните мрежи може в началото да изисква повече отделено време, но ако си потребител и вече знаеш, как точно функционира дадена платформа, както и с малко Input за това какво да споделяш, не би трябвало това да бъде “мисия невъзможна”. Въпросът там беше, че нито един от клиентите на тази агенция не беше генериран по онлайн път, а например чрез участие в различни проекти, word of mouth и т.н. Не че има лошо клиентите да бъдат спечелени по този път, но за да се развива бизнеса е редно да се използват всички налични ресурси и интернет и социалните канали са един огромен такъв.
Кои социални платформи са подходящи за представяне на агенциите за организиране на събития?
1.Facebook
Добрият стар Фейсбук, в който всички “висят”. Във Фейсбук може да откриете всичко за всички. Би било тъжно, ако една компания не може да бъде намерена там. Да не говорим, че тенденциите показват, че голяма част от хората търсят информация в определена платформа, отколкото в търсачките (Google, Bing, etc.). Освен това да си откриваем във Фейсбук предлага изключително много възможности за споделяне на различни съдържание: статии, мнения, снимки, видеа и т.н. Бих казала, че онлайн присъствието там е задължително, като съдържанието може да не е концентрирано единствено към постването на снимки от твои събития, но и споделяне на различни ценни съвети или know how. Разбира се това си е цяла наука и е много ключово към кого насочваш постовете си, как се обръщаш към публиката си и колко ценно е съдържанието, което споделяш.
2. Instagram
Инстаграм е платформа, която е насочена към споделяне на най-вече визуално съдържание, което я прави една от моите фаворити, особено що се отнася до Event management. Както споделих по-горе много често агенциите разполагат с професионални снимки, на които се вижда залата, украсата и т.н. Част от тях със сигурност могат да се използват за изграждането на един професионално изглеждащ профил. Не забравяй и за използването на hashtag-ове, чрез които отново може да станете по-откриваеми, стига да са избрани правилно. По отношение на снимките е важно да се отбележи, че според новите регламенти за защита на личните данни, нямаме право да споделяме снимки, на които се виждат лица, които не са дали своето изрично съгласие. Ето защо, аз бих се ориентирала не толкова към споделяне на снимки на гостите от моето събитие, колкото към детайли от него. Инстаграм предлага своевременната обработка на снимки, но бих препоръчала и платформата Snapseed, която е изключително лесна за използване и прави чудеса със снимките.
3. Pinterest
Така и така сме на тема визуално съдържание. Пинтерест е друга платформа, в която фокусът е върху визуалното съдържание. Повечето хора, които го използват, го правят с цел вдъхновение и търсене на нови идеи. В България не е чак толкова разпространено използването му, но въпреки това не боли да опитате, най-вече защото публиката му е изключително насочена към това да търси нещо ново и креативно. Ако ти си иноватор, намерил си ниша и правиш уникални неща, най-вероятно пътят на потенциалните ти клиенти и твоя корпоративен профил там ще се срещнат. Тук отново важи принципът за правилното представяне на информацията и мерките, които можеш да вземеш за да станеш откриваем. За това по-подробно ще говорим следващ път.
4. LinkedIn
LinkedIn е платформа, която е ориентирана към бизнес отношения, което също я прави доста популярна. В последните няколко години се наблюдава силен наплив от български потребители и корпоративни страници. Също така често се използва за публикуване на обяви за работа и понеже не е чак толкова масово използвана, според мен има едно по-органично отсяване на потенциални кадри, отколкото да кажем, ако публикуваш обява за работа в jobs.bg. От страна на друго съдържание отново може да е под всякаква форма, но и съобразено с това, че публиката е по-професионално ориентирана и ще очаква и обръща внимание на постове, които биха и донесли някакво допълнително знание. В превод, не очаквай потребител на LinkedIn да използва платформата за да търси снимки на сватби, от където да открадне идеи за своята собствена. Но пък ако бизнесът Ви е насочен към корпоративни събития, то LinkedIn е изключително подходящ за достигане на нови клиенти.
5. Twitter
Използването на Twitter в България не е много разпространено. В случай, че смяташ, че там ще намериш своята публика, с която да споделяш за страхотните си събития, трябва да знаеш, че можеш да публикуваш статуси или мнения, които са само от 140 знака. Това би означавало, че трябва добре да обмислиш какво искаш да кажеш и как да го кажеш за да звучи наистина смислено.
6. Snapchat
По голямата част от потребителите на Снапчат са във възрастовата група 14-25, така че ако искате да споделяте информация за строго корпоративни събития, това може би не е най-подходящото място. От друга страна, ако имате агенция, която организира детски рожденни дни, кръщенета, театрални постановки за деца и всякакви други, които са насочени към деца и тийнейджъри, преспокойно може да пробваш Снапчат като платформа, в която да промотираш своя бизнес. Друга полезна характеристика е възможността за създаване на така наречения "Geofilter" . Освен тези, които са за масова употреба, може да създадете и персонализиран такъв, който ти и твоите гости да изпозлвате по време на дадено събитие. Повече информация, как да направиш геофилтъра може да откриеш в това кратко видео.
Разбира се, това са само част от платформите, където можеш да намериш своите клиенти. Има и други по-специфично насочени социални мрежи. Just keep your eyes open and do you research!
Comentarios